Witam na mojej stronie!

Informacje o mnie

e-mail: henryk.myszka@ug.edu.pl

Urodziłem się w 1958 roku w Miastku. Do szkoły podstawowej uczęszczałem w Brzeźnie Szlacheckim. Potem kontynuowałem naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Miastku. W roku 1982 ukończyłem studia chemiczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Od tego roku jestem związany zawodowo z tą Uczelnią.

Pracę doktorską, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. Zygfryda Smiatacza, pt. Budowa i właściwości produktów reakcji chlorków O-acetylo-2-deoksy-2-nitrozo-D-glikopiranozyli z pirazolem i pochodnymi hydroksyaminokwasów obroniłem w 1986 roku.
W latach 1989-91 przebywałem na stażu naukowym w University of Tennessee, w Memphis (USA).

Zajęcia dydaktyczne prowadzę w Katedrze Chemii Ogólnej i Nieorganicznej. Naukowo zajmuję się chemią cukrów, w szczególności syntezą i właściwościami glikozydów betuliny i diosgeniny. W czerwcu 2019 r. Rada Wydziału Chemii podjęła uchwałę o nadaniu mi stopnia doktora habilitowanego na podstawie osiągnięcia nukowego pt. Synteza, ustalenie budowy i badania właściwości biologicznych glikozaminozydów diosgenylu. Obecnie jestem profesorem UG na Wydziale Chemii.

W latach 2002-2008 pełniłem funkcję Prodziekana ds. Studenckich. Przez dwie kadencje (2008-2016) byłem przedstawicielem adiunktów w Senacie UG.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W latach 2010-2015 pełniłem funkcję sekretarza Oddziału Gdańskiego PTChem. Obecnie jestem członkiem prezydium Oddziału Gdańskiego PTChem.
Opiekuję się Naukowym Kołem Chemików.